Με πανελλήνιο ρεκόρ, η Πάππας πάει Ρίο


Με νέο ρεκόρ στα 10.000 μ. έπιασε το όριο και προκρίθηκε για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο, το καλοκαίρι που έρχεται, η κ. Αλεξία Πάππας.
Η Αλεξία Πάππας αγωνίστηκε στις ΗΠΑ, στο Πάλο Άλτο της Καλιφόρνια, όπου πήρε την 11η θέση στα 10.000μ. με επίδοση 31:46.85, χρόνο που της δίνει κριση και για τους Πανευρωπαϊκούς του Άμστερνταμ. Το προηγούμενο ρεκόρ ανήκε στην κ. Χρυσοστομία Ιακώβου, από το 2012 (Μόναχο). Η κ. Πάππας είναι η 75η ελληνική συμμετοχή για το Ρίο.
Οι 75 Έλληνες και Ελληνίδες που έχουν μέχρι στιγμής προκριθεί είναι οι εξής:
Στίβος (18)
Κώστας Φιλιππίδης (επί κοντώ)
Κατερίνα Στεφανίδη (επί κοντώ)
Νικόλ Κυριακοπούλου (επί κοντώ)
Λυκούργος Τσάκωνας (200 μ.)
Μαρία Μπελιμπασάκη (200 μ.)
Αντώνης Μάστορας (ύψος)
Κώστας Μπανιώτης (ύψος)
Κώστας Δουβαλίδης (110 μ. εμπόδια)
Αλέξανδρος Παπαμιχάηλ (50 χλμ. και 20 χλμ. βάδην)
Αντιγόνη Ντρισμπιώτη (20 χλμ. βάδην)
Δέσποινα Ζαπουνίδου (20 χλμ. βάδην)
Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου (δίσκος)
Σοφία Ρήγα (μαραθώνιος)
Ράνια Ρεμπούλη (μαραθώνιος)
Χριστόφορος Μερούσης (μαραθώνιος)
Βούλα Παπαχρήστου (τριπλούν)
Νίκος Σκαρβέλης (σφαίρα)
Αλεξία Πάππας (10.000 μ.)
Κολύμπι (11)
Κριστιάν Γκολομέεφ (50 μ. και 100μ. ελεύθερο)
Στέφανος Δημητριάδης (200μ. πεταλούδα)
Οδυσσέας Μελαδίνης (50 μ. ελεύθερο)
Ανδρέας Βαζαίος (200 μ. μικτή ατομική)
Παναγιώτης Σαμιλίδης (200 μ. πρόσθιο)
Νόρα Δράκου (50 μ. ελεύθερο)
Σπύρος Γιανιώτης (10 χλμ. μαραθώνια κολύμβηση)
Κέλυ Αραούζου (10 χλμ. μαραθώνια κολύμβηση)
Αννα Ντουντουνάκη (100 μ. ύπτιο)
Απόστολος Χρήστου (100 μ. ύπτιο)
Δημήτρης Κουλούρης (200μ. πρόσθιο)
Πόλο (13)
Εθνική ομάδα αντρών
Κωπηλασία (6 )
Κατερίνα Νικολαΐδου,
Σοφία Ασουμανάκη (διπλό σκιφ γυναικών)
Γιάννης Χρήστου, Γιώργος Τζιάλας, Διονύσης Αγγελόπουλος, Γιάννης Τσίλης (τετράκωπος αντρών)
Γυμναστική (9)
Λευτέρης Πετρούνιας (ενόργανη)
Bλάσης Μάρας (ενόργανη)
Βαρβάρα Φίλιου (ρυθμική)
Βάσω Μιλλούση (ενόργανη)
Εθνική ομάδα ανσάμπλ (Σταυρούλα Σαμαρά, Ελένη Δόικα, Μιχαέλα Μεταλλίδου, Ιωάννα Αναγνωστοπούλου, Ζωή Κοντογιάννη)(7)
Ιστιοπλοΐα (7)
Βύρωνας Κοκκαλάνης (RS:Χ)
Τζέλη Σκαρλάτου (RS:Χ)
Παύλος Καγιαλής,
Παναγιώτης Μάντης (470)
Γιάννης Μιτάκης (Φιν)
Σοφία Μπεκατώρου - Μιχάλης Πατενιώτης (Νacra 17)
Σκοποβολή (2)
Άννα Κορακάκη (αεροβόλο πιστόλι)
Ευθύμης Μίττας (σκητ)
Ποδηλασία (2)
Γιάννης Ταμουρίδης (ποδηλασία δρόμου)
Xρήστος Βολικάκης (ποδηλασία δρόμου)
Συγχρονισμένη Κολύμβηση (2)
Ντουέτο
Ξιφασκία (2)
Βάσω Βουγιούκα
Κατερίνα Κοντοχριστοπούλου
Πινγκ πονγκ (1)
Παναγιώτης Γκιώνης
Πάλη (1)
Μαρία Περβολαράκη

0 σχόλια: